کابل فیبر نوری چیست؟

کابل فیبر نوری چیست؟

با ورود کابل های فیبر نوری به عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات سرعت و پهنای باند معنای دیگری گرفت به طوری که سرعت انتقال اطلاعات از یک گیگابیت به چهل و صد گیگابیت بر ثانیه رسید.

در مقاله قبل در مورد کابل های زوج سیم بهم تابیده و انواع مختلف آن صحبت کردیم و در این مقاله قصد داریم تا در مورد نوع دیگر کابل های شبکه که امروزه بسیار کاربرد دارد صحبت کنیم.نوع دیگر این کابل ها، کابل های فیبر نوری است که حدود چهار دهه می باشد که در دنیا مورد استفاده قرار گرفته است و حدود دو دهه می باشد که در بازار بسیار خرید و فروش می شود و در پی ظهور این کابل ها اتصالات آن نیز تولید و وارد بازار شد.این مقاله در مورد انواع کابل فیبر نوری و اتصالات آن توضیحاتی به شما ارائه خواهد داد و بعد از مطالعه این مقاله می توانید انواع این تجهیزات را به راحتی خرید و مورد استفاده قرار دهید.

تاریخچه فیبر نوری

دانشمندان در ابتدا به این فکر بودند که اطلاعات را با استفاده از نور در محیط انتقال دهند اما وجود گرد و غبار،باران،برف،مه،دود و ... باعث میشد تا نور به سختی منتقل شود و مسافتی که نور طی می کرد کاهش پیدا می کرد، به همین دلیل به این فکر افتادند که نور را در یک لوله انتقال دهند.استفاده از لوله به این شکل بود که در لوله ها آینه قرار می دادند و با استفاده از بازتاب نور، نور را منتقل می کردند اما این روش نیز سخت بود و تنظیم آینه ها در لوله کار دشواری بود، در نتیجه این مورد نیز موفقیت آمیز نبود.در این بین دانشمندان زیادی روی این موضوع تحقیق کردند اما همزمان با اختراع لیزر یک شرکت آمریکایی توانست نور لیزر را از الیاف شیشه ای عبور دهد و همین امر باعث شد تا جریان اصلی تولید و استفاده از فیبر نوری شکل بگیرد.

کابل فیبر نوری

کابل های فیبر نوری که از جنس شیشه یا سیلیس می باشد یک رشته باریک با ضخامت بسیار کم می باشد که یک سر آن به یک منبع نوری متصل می شود و آن منبع نوری نور را وارد کابل فیبر نوری می کند بدلیل اینکه سرعت نور و فرکانس آن بسیار بالاست در مسافت های کیلومتری افت نمی کند و همچنین پهنای باند بسیار بالایی را از خود عبور می دهد بعنوان مثال پهنای باند 10 گیگابیت بر ثانیه را به راحتی و بدون افت از خود عبور می دهد.

انواع کابل فیبر نوری

کابل های فیبر نوری به دو دسته اصلی کابل های Single-Mode و Multi-Mode تقسیم می شوند.تفاوت این دو دسته در این است که منبع نوری در کابل های Single-Mode  یک سیگنال نوری به داخل کابل ارسال می کند ولی در نوع Multi-Mode  چندین سیگنال نوری را به داخل کابل ارسال می کند. تفاوت چشمگیر این کابل ها در مسافت آن است چرا که نور در کابل های Single Mode بدلیل قرار گرفتن یک سیگنال نوری در کابل و همچنین نازک بودن هسته آن نسبت به نوع Multi-Mode مسافت بیشتری را طی می کند.اما در کابل های Multi-Mode این گونه نیست، قطر هسته این کابل ها بیشتر است.

انواع فیبر نوریفیبر سینگل مود و مالتی مود

کابل های سینگل مود یا Single-Mode

این نوع کابل فیبر نوری دارای یک هسته باریک می باشد و یک لایه محافظ روی هسته قرار می گیرد که سرتاسر هسته را می پوشاند نام این لایه Cladding می باشد جنس این لایه کمی نرم و منعطف است، علت قرار گرفتن این لایه روی هسته این است که باعث می شود نوری که در هسته تابش می شود به بیرون نفوذ نکند و تا آخر مسیر در هسته بازتاب شود، بدون اینکه طول موج آن افزایش پیدا کند.روی لایه Cladding یک لایه قرار می گیرد که اصطلاحا به آن Coating می گویند که کمی جنس آن سخت است و معمولا در این لایه از فلز استفاده می شود. علت وجود این لایه این است که از کابل فیبر نوری در برابر خمش های زیاد جلوگیری کند زیرا اگر کابل فیبر نوری را بیش از حد خم کنید ممکن است هسته اصلی که از جنس شیشه است بشکند و کابل غیرقابل استفاده شود اما اگر محل زخمی شدن کابل را می دانید می توان با استفاده از دستگاه فیوژن هسته های فیبر را به هم جوش داد و مجددا از کابل استفاده کرد.و در نهایت روی همگی این لایه ها، لایه اصلی قرار می گیرد که به آن نیز Coating ثانویه یا Outer Jacket می گویند.هنگام خرید فیبر نوری دقت کنید که جنس این لایه درجه یک باشد زیرا باید در برابر سرما و گرما مستحکم باشد و به مدت طولانی از محتویات داخل کابل محافظت کند.کابل های فیبر نوری نسبت به کابل های زوج سیم گرانتر می باشد و اکثر مدیران و طراحان شبکه های کامپیوتری این کابل ها را در لوله قرار می دهند و با حفاری مسیر آن را زیر سطح زمین قرار می دهند.معمولا در مسافت های طولانی از این نوع کابل ها استفاده می شود.همانطور که در پاراگراف قبلی توضیح داده شد قطر هسته و ارسال یک سیگنال نوری در کابل دو عامل اصلی استفاده از این نوع کابل ها در مسافت های طولانی است.قطر هسته کابل های Single Mode 8.3 تا 10 میکرون می باشد.برای ارسال سیگنال یک Core و برای دریافت سیگنال یک Core دیگر نیاز است یعنی برای اینکه یک نود (Node) اکتیو در شبکه داشته باشیم دو Core اشغال می شود.حداکثر مسافتی که این نوع کابل پشتیبانی می کند 100 کیلومتر است.

کابل های مالتی مود یا Multi-Mode

کابل های فیبر نوری Multi-Mode دارای قطر هسته 50 تا 62.5 میکرون می باشند همین بیشتر بودن قطر این کابل نسبت به کابل سینگل مود باعث شده تا بتوان چند سیگنال نوری را در کابل ارسال کرد. این کابل ها در مسافت های کوتاه مورد استفاده قرار می گیرند.در این کابل ها، یک منبع نوری چند سیگنال نوری را به درون کابل ارسال می کند.ارسال همزمان چند سیگنال نوری به داخل کابل باعث می شود تا کابل دیتای بیشتری را از خود عبور دهد.اگر این کابل فیبر نوری را برای شبکه خود انتخاب کردید تجهیزات جانبی آن مانند آداپتورفیبرنوری، پیگتیل فیبرنوری، پچ کورد فیبر نوری، ماژول SFP و ... حتما باید از نوع مالتی مود باشند.

انواع کابل فیبر نوری

انواع کابل فیبرنوری از لحاظ ساختار

کابل های فیبر نوری از لحاظ ساختار و محل استفاده آنها به سه دسته تقسیم می شوند :

Interconnect : این نوع کابل ها بسیار منعطف و نازک هستند و بیشتر از زاویه 45 درجه می توان آنها را خم کرد چرا که لایه محافظی که زیر لایه اصلی قرار گرفته بسیار نازک می باشد.این نوع کابل ها معمولا در رک ها استفاده می شوند و برای اتصال سرورها به سوئیچ ها استفاده می شوند.

Distribution : این نوع کابل ها نسبت به کابل های دسته قبل کمی جنس سخت و محکمی دارند.از اینو کابل ها معمولا در داخل ساختمان ها و برای ارتباط طبقات استفاده می شود.زیر روکش اصلی موادی بکار رفته است که اگر موش بعد از جویدن روکش کابل به آن رسید دست از این کار بر می دارد و این مواد ضرری به حیوانات جونده نمی رساند.

Breakout : این نوع کابل ها نسبت به دو دسته قبلی بسیار محکم هستند و به راحتی نمی توان آنها را خم کرد.در لایه محافظ این نوع کابل ها از میلگرد استفاده شده است، به همین دلیل نمی توان این نوع کابل ها را براحتی خم کرد.جالب است بدانید برای برداشتن روکش این نوع کابل ها حتما باید از دستگاه مخصوص آن استفاده کنید.این کابل ها برای ارتباط شهرها،استان ها و کشورها استفاده می شود و طوری طراحی شده که در زیر اقیانوس قرار میگیرد و زیر روکش اصلی آن موادی قرار گرفته که کوسه ها با گاز گرفتن کابل ها و تماس مواد با آنها از انجام این کار منصرف می شوند و این مواد برای حیوانات ضرری ندارد.

 

 

 

 

 

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد